Nasz sposób na kreatywne myślenie, czyli co zrobić, gdy dopada Cię twórcza blokada

14 Maj 2018lifestyle

skuteczny landing page

Są takie momenty, kiedy tempo w naszej pracy przyśpiesza. Tworzy się wtedy coś, co nazywamy sobie z Karlą „trybem ninja”. Pracujemy wtedy bardzo intensywnie. Nie uważam wcale, żeby to zjawisko było samo w sobie negatywne. My nawet lubimy, jak się dużo dzieje! Dlaczego? Bo wtedy czujemy, że idziemy do przodu! Pracujemy szybko i niczym ninja odhaczamy kolejne wykonane zadania w Asanie (to nasze ulubione narzędzie, o którym możesz przeczytać tutaj).

W Twojej pracy też są pewnie momenty, kiedy jest spokojniej, a potem przychodzi nagle natłok obowiązków. Taka jest naturalna kolej rzeczy! Ale nieważne jak intensywnie pracujemy, pamiętamy, że czasami trzeba po prostu przestać pracować, bo inaczej… dopadnie nas twórcza blokada! Czy Ty też tak masz?

Znajdź czas na przerwy

To brzmi trochę dziwnie, prawda? Bo przecież kiedy jest natłok obowiązków, nie ma czasu na odpoczynek. Otóż cały myk polega na tym, żeby sobie ten czas… stworzyć! Wygospodarować sobie przerwy w ciągu dnia i skupić się na czymś zupełnie innym. Zaprojektować coś dla siebie, a nie pod dyktando klienta, ugotować coś pysznego, przeczytać kilka stron z nowej książki… Chodzi o to, by odłożyć na bok projekt, nad którym pracujemy i zająć się czymś kompletnie innym. Ta inna aktywność spowoduje, że w Twojej głowie powstaną nowe pomysły i źródła inspiracji! Sprawdzony sposób Karli to pójście pod prysznic – to właśnie pod prysznicem przychodzą jej najlepsze pomysły, serio! Ja lubię coś ugotować. Skupiam się na krojeniu, mieszaniu, smakowaniu… Zamiast zmuszać mój mózg do pracy nad projektem, wrzucam na luz i pozwalam mojemu umysłowi trochę odpocząć, prowadząc myślenie na zupełnie inne tory.

Wygospodaruj sobie czas na przerwy w ciągu dnia i skup się na czymś zupełnie innym. Zamiast zmuszać swój mózg do pracy nad projektem, wrzuć na luz i pozwól umysłowi trochę odpocząć. Z brakiem weny nie ma co walczyć!

Co zrobić, kiedy dopada Cię twórcza blokada?

Oto kilka naszych pomysłów:

  1. Przeczytaj jakąś książkę dla rozrywki – romansidło, a może kryminał? Książki o biznesie zakazane!
  2. Ugotuj nowe danie – możesz zaimprowizować i poćwiczyć kreatywność w kuchni
  3. Wyżyj się artystycznie – możesz pokolorować, a może poćwiczysz malowanie literek, czyli brush lettering?
  4. Przejdź się na spacer – telefon zostaw w domu!
  5. Kup bukiet kwiatów i ułóż je w wazonie

Masz poczucie winy, że odpoczywasz? Niepotrzebnie!

Nie ukrywam, że czasami w takich wolniejszych momentach dopada mnie poczucie winy. Zastanawiam się czy nie powinnam teraz pracować? Czy na pewno mogę sobie w tej chwili pozwolić na odpoczynek? Czy właściwie wykorzystuję czas, układając kwiaty? Ale potem gdy wracam do komputera, praca pali mi się rękach. Wiem co dokładnie chcę zrobić, i jak to zrobić. Nie zastanawiam się tysiąc razy, tylko po prostu realizuję swoje zadanie. I o to właśnie w tym chodzi. Z brakiem weny nie można walczyć. Jeśli czujesz, że źródełko Twojej kreatywności wysycha, wyłącz komputer i idź zrobić coś innego. Gwarantuję Ci, że Twój mózg odpocznie, a gdy wrócisz, będziesz mieć dużo nowych pomysłów i szybko zrealizujesz zadanie, które wcześniej sprawiało Ci problem.

R jak relaks!

Od powrotu z majówki pracujemy w trybie ninja. Domykamy dwa duże projekty dla klientów i pracujemy nad naszym nowym pomysłem na czerwiec (na razie jeszcze nie zdradzimy, o co chodzi, ale wypatruj niebawem niusów na naszym profilu na FB i IG!). Nie zamierzamy jednak pracować 24 godziny na dobę. Zaliczyłyśmy już kilka razy syndrom przepracowania i nie mamy ochoty na powtórkę z rozrywki!

kreatywne myślenie

Wypracowałyśmy swój system: przeplatamy intensywny tryb pracy przerwami i relaksem.Jeśli masz teraz natłok obowiązków pracy i czujesz się przytłoczona –  spróbuj naszego rozwiązania! Zrób sobie filiżankę dobrej kawy i odpręż się, wdychając jej aromat. Gwarantujemy, że polubisz nasz system pracy!

XOXO

Ania

przeczytaj podobne artykuły

Planowanie projektu, czyli Ekspercki czerwiec z Agą Zaporą

Początek lata sprzyja myśleniu o niebieskich migdałach i snuciu marzeń o wielkich projektach. Ale nie kończ na samych marzeniach! Nawet najbardziej odważny sen możesz zrealizować, jeżeli tylko zaplanujesz działania. O planowaniu projektu opowie Ci Aga Zapora, znana jako Plannerka.

zarządzanie czasem

Zarządzanie czasem, czyli jak pracować wydajnie w wakacje

Ciągłe sięganie po telefon sprawia, że pracujesz mniej wydajnie? Bombardujące Cię powiadomienia sprawiają, że nie możesz się skupić? Dowiedz się jak pracować wydajnie i jak się zorganizować, by lepiej wykorzystywać czas pracy.

Tożsamość marki, czyli Ekspercki czerwiec z Kasią Kuczyńską

Wizerunek nie jest czymś, co bierze się z powietrza. Design Twojej marki powinien wyrastać z jej tożsamości. Nie wiesz, czym jest tożsamość marki i czym różni się od jej wizerunku? Doskonale się składa! Dzisiaj o tożsamości marki opowie graficzka Kasia Kuczyńska, założycielka studio Przepis na Dizajn.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

20 + 10 =